استاد حوزه و دانشگاه کازرون:

انقلاب اسلامی تبلوری از نهضت حسینی بود/ وجه تشابه ادای تکلیف در نهضت حسینی و خمینی

استاد حوزه و دانشگاه کازرون با بیان اینکه ادای تکلیف در نهضت حسینی و خمینی را یکی از مهمترین وجه تشابه این دو دانست و گفت: انقلاب اسلامی ایران و درون مایه آن متاثر و الهام گرفته از فرهنگ ناب عاشورا است.

حجت‌الاسلام دکتر عارف درگفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی و رسانه سازمان بسیج اساتید فارس، با اشاره به وجه تشابه عاشورا و انقلاب اسلامی اظهار کرد: عاشورا یک واژه صرف مانند دیگر واژه‌ها نیست بلکه این واژه در درون خود دائره المعارف خوبیها بلکه اقیانوس ارزشهای بیکران و گنجینه بزرگ کمالات نهفته دارد.

وی با تصریح بر این موضوع که همان‌طور بعثت حضرت ختمی مرتبت علت محدثه اسلام است عاشورا علت مبقیه اسلام است، افزود:عاشورا یک مکتب الهی وا ندیشه محور جاودان، فراملیتی، فرامکانی، فرازمانی، جهانی و ابدی است که در عالم خلقت نمی‌توان برای آن نظیری  در سطح خود جستجو کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه عاشورا توانسته است برای بشریت درس مقاومت، ایثار و گذشت را در برابر ظلم و فساد و بی‌عدالتی به ارمغان بیاورد، گفت: ثمره عاشورا در لفظ نمی‌گنجد بلکه به پهنه هستی می‌تواند اثر داشته و تاثیرگذار باشد.

عارف با بیان اینکه انقلاب اسلامی یکی از ثمرات بزگ عاشورا بوده است، تصریح کرد: عاشورا به دلیل بعد اسلام‌خواهی و ستم‌ستیزی‌ سرچشمه انقلاب اسلامی شد، در واقع این عاشورا بود که امام راحل با الهام از آن روح حماسی و غیرت دینی را در کالبد امت ایران دیمد و به سمت حکومت اسلامی سوق داد.

وی با تاکید بر این مطلب که انقلاب اسلامی تبلوری از نهضت حسینی بود، یادآور شد: امام مردم را عاشورایی تربیت و مکتب عاشورا را در میان مردم احیا کرد.

به گفته استاد دانشگاه کازرون، ایثار و سازش‌ناپذیری در برابر دشمن و بیعت نکردن با طاغوت از مؤلفه‌های نهضت عاشورایی بود که امام امت با احیای نهضت عاشورایی در مکتب ثارلله مردم را با هدف حسینی به صحنه آوردند.

این کارشناس علوم دینی با بیان اینکه ادای تکلیف در نهضت حسینی و خمینی را یکی از مهمترین وجه تشابه این دو دانست و خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران و درون مایه آن  متاثر و الهام گرفته از فرهنگ ناب عاشورا است و به حق می توان گفت فرزند شایسته عاشورا است  و آنچه باعث خروش ملت شد همین آموزه‌های  ناب عاشورایی است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

اخبار سازمان

معرفی آثار اساتید