تبیین نقش پژوهشکده «‌شورای نگهبان» ‌در نشست بصیرتی اساتید بسیجی دانشگاه آزاد شیراز

معاون پژوهشکده شورای نگهبان ‌گفت: رسالت اين پژوهشكده بررسی تمام مصوبات مجلس و ارائه نظر مشورتی مستدل و مستند به شورای نگهبان در خصوص مغايرت يا مغايرت نداشتن آنها با قانون اساسی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید فارس، محمد بهادری جهرمی در نشستی به مناسبت روز بصیرت و میثاق با ولایت در دانشگاه آزاد شیراز، به بیان نقش و جایگاه شورای نگهبان پرداخت و ‌اظهار داشت: شورای نگهبان مرجع رسمی تفسير قانون اساسی و ناظر بر انتخابات است.

وی دلیل اصلی نامگذاری اين نهاد به شورای نگهبان را دو مسئله حراست و نگهبانی از احكام اسلام و صيانت از قانون اساسی دانست و افزود: فلسفه نظارت بر انتخابات، مقابله با جرائم و تخلفات انتخاباتی و صيانت از آرای مردم است.

معاون پژوهشکده شورای نگهبان ‌گفت: نظارت شورای نگهبان بر انتخابات از طريق هيئت مركزی نظارت، هيئت‌های نظارت استانی و ساير هيئت‌های نظارت شهرستانی صورت می‌گيرد ‌و يكی از جلوه‌های نظارت بر انتخابات، نظارت بر احراز صلاحيت انتخاب‌شوندگان است.

بهادری جهرمی با اشاره به پژوهشکده شورای نگهبان تصریح کرد: به منظور پشتيبانی علمی، كارشناسی و ارائه نظرات مشورتی به شورای نگهبان، مركز تحقيقات شورای نگهبان از سال ۱۳۷۶ توسط اين شورا ايجاد و در سال ۱۳۹۲ به پژوهشكده تبديل شد.

 ‌وی بیان کرد: رسالت اين پژوهشكده بررسی تمام مصوبات مجلس و ارائه نظر مشورتی مستدل و مستند به شورای نگهبان در خصوص مغايرت يا مغايرت نداشتن آنها با قانون اساسی بوده و وظايف پژوهشكده شورای نگهبان براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری به اين شورا، براي پژوهشكده ترسيم شده است.

این نشست به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی و با همکاری کانون بسیج اساتید و دفتر هم‌اندیشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز و با حضور دکتر محمدکاظم کاوه پیشقدم رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس برگزار شد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.